Proč říci ano svobodě: komparace historických událostí se současnou vládní krizí

Toto pojednání je určeno všem lidem, kteří věří, že jednání Babiše a Zemana během současné vládní krize je správné.

Událost: 13. června 2013 zasáhl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) proti několika politikům a úředníkům, kteří byli podezíráni z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby. Vrchní ředitelka Sekce kabinetu předsedy vlády České republiky úkolovala zpravodajskou službu, aby odposlouchávala tehdejší manželku premiéra Nečase. Kluci ušatí Nagyové lízali střevíce, a tak ta babice si dělala, co chce. Feministky jásaly a demokrati plakali. Dále se v kauze objevilo několik poslanců kvůli uplácení a napojení na „české kmotry“, kteří dojí stát jak vyschlou kozu.

Důsledek: Podpantoflák Nečas podal demisi, kterou prezident bez jakýchkoliv okolků přijal, a celá vláda šla od válu. Prezident Zeman následně jednal se všemi stranami, aby se rozhodl, jak dál pokračovat. Nakonec jmenoval úřednickou vládu, která přivedla zemi k předčasným volbám, ačkoliv to byl trošku kočkopes, ten však není důležitý.

Událost: V pondělí 14. května 2012 byl zadržen David Rath policisty, kteří prohledali jeho kancelář v budově hejtmanství v Praze. Policie ho zatkla bezprostředně po spáchání trestného činu, kdy lze navzdory imunitě zadržet člena Parlamentu na základě článku 27, odst. 5 Ústavy. Poslanec měl u sebe částku 7 miliónů korun. Při domovních prohlídkách našla policie dalších 30 milionů korun v domě ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a v Rathově domě v Hostivici pak 10 milionů korun. Spolu s dalšími zadrženými byl podezřelý ze spáchání trestných činů poškození finančních zájmů Evropské unie (uvádění nepravdivých nebo hrubě zkreslujících údajů vztahujících se k výdajům z rozpočtu EU).

Důsledek: David Rath byl odsouzen a zbaven poslaneckého mandátu a jeden z jeho spolupracovníků Petr „zuřivý ochmelka“ Kott, který se jako poslanec za ODS tak "vožral", že nedošel na parlamentní hlasování, dostal cca 7 let.

Současnost

Událost: Jeden z členů vlády má obří průser kvůli dotacím na výstavbu areálu Čapí Hnízdo, kde je podezření na účelové čerpání dotací určené pouze pro malé nebo středně velké firmy, když podle kritiků koncern Agrofert formálně převedl v roce 2008 společnost Čapí hnízdo na jiného majitele krytého listinnými akciemi na majitele, protože Agrofert by dotaci ve výši 50 mil. korun nezískal. Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) prověřoval či stále prověřuje podezření, že firma Agrofert pomocí skrytého lobbingu prosadila úpravu pravidel čerpání dotací ve svůj prospěch. Onen člen vlády navíc vlastní média, jejichž novinářům diktuje, jak mají likvidovat politické oponenty.

Realita: Sobotka kličkuje jak zajíc, po němž střílí. Prvně podá demisi vlády, jak nařizují ústavní zvyklosti. Nižší šlechta na hradě je ale prezident vskutku nečitelný jako žena, jež má své dny. Sobotka vycítí problém a demisi nepodá a jede se na Pražský hrad jenom poradit, co dál. Prezident si hraje na mistra Jedi s tím, aby Sobotka podal sám demisi a vláda pojede dál, jenže v roce 2013 Nečase okamžitě odstřelil. Přitom vystupuje v obou kauzách úplně stejný průser. Nagyová dávala rozkazy rozvědce, jak likvidovat svou sokyni v lásce a vicepremiér zase novinářům, těm hlídacím psům demokracie, kteří ale chcípají na nedostatek vody, jakým způsobem by měli likvidovat jeho politické oponenty. Nakonec tedy současný premiér jde proti své myšlence demise celé vlády a pošle na hrad odvolání ministra financí. Co se stane? Prezident to bude oddalovat, ačkoliv to Ústava nedovoluje, a odvolávaný bude kolem sebe kopat jak neurotický dítě s ADHD. Zajímavé je, že v současné krizi se snoubí kauzy minulé, jež vedly k pádům vlády a dokonce uvěznění. Smutné je zase, že naše společnost nevidí nekonzistentnost prezidentova chování při řešení identických vládních krizí, což je výstražný vykřičník pro bedlivého pozorovatele.

Jaký by měl být logický důsledek oněch událostí? 1.) Celá vláda podá demisi, aby eliminovala chování onoho politika. Prezident ustanoví úřednickou vládu, která dovede zemi opět k předčasným volbám. 2.) Onen ministr a vicepremiér bude odvolán, což prezident neodkladně přijme, kvůli poslanecké imunitě se mu nic nestane, ačkoliv stejně jako Rath má máslo z Evropské unie na hlavě. V politice však bude dál, protože v demokratické společnosti zkrátka rozhodují občané a ti mu jsou nakloněni. Pokud v příštích volbách vyhraje, tak ono rozhodnutí budu ctít. Koneckonců stejně dopadl i Václav Klaus - se svými obřími kauzami z roku 1997 to dotáhl až na prezidenta, ale nikdo soudný nemůže dělat z ministra financí v současnosti oběť.

 

Co z toho plyne: Česká demokracie v podání Zemana a Babiše je jenom cestou k posílení moci obou pánů a posílení moci obou pánů nás oddaluje od demokracie. Doufám, že to lidi chápete.

 

Abych přišel blíž lidem, poradím jim, ať si přečtou aspoň základní informace o minulých kauzách na wikipedii nebo staré novinové články.

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/David_Rath#Nepravomocn.C3.A9_odsouzen.C3.AD_na_8.2C5_roku_odn.C4.9Bt.C3.AD_svobody

 

http://ekonomika.idnes.cz/evropsky-urad-proti-podvodum-vysetruje-agrofert-kvuli-dotacim-pw4-/ekonomika.aspx?c=A160105_105446_ekonomika_fer

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kauza_Nagyov%C3%A1

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Kott

 

http://neovlivni.cz/babisovy-odposlechy-jsou-z-jeho-sokolovny/

 

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zeman-uz-nema-manevrovaci-prostor-babise-musi-co-nejdrive-od/r~c77551f4317611e7b7fa0025900fea04/

Autor: Jan Zerbst | sobota 6.5.2017 13:13 | karma článku: 17,61 | přečteno: 269x