Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč říci ano svobodě: komparace historických událostí se současnou vládní krizí

6. 05. 2017 13:13:33
Toto pojednání je určeno všem lidem, kteří věří, že jednání Babiše a Zemana během současné vládní krize je správné.

Událost: 13. června 2013 zasáhl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) proti několika politikům a úředníkům, kteří byli podezíráni z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby. Vrchní ředitelka Sekce kabinetu předsedy vlády České republiky úkolovala zpravodajskou službu, aby odposlouchávala tehdejší manželku premiéra Nečase. Kluci ušatí Nagyové lízali střevíce, a tak ta babice si dělala, co chce. Feministky jásaly a demokrati plakali. Dále se v kauze objevilo několik poslanců kvůli uplácení a napojení na „české kmotry“, kteří dojí stát jak vyschlou kozu.

Důsledek: Podpantoflák Nečas podal demisi, kterou prezident bez jakýchkoliv okolků přijal, a celá vláda šla od válu. Prezident Zeman následně jednal se všemi stranami, aby se rozhodl, jak dál pokračovat. Nakonec jmenoval úřednickou vládu, která přivedla zemi k předčasným volbám, ačkoliv to byl trošku kočkopes, ten však není důležitý.

Událost: V pondělí 14. května 2012 byl zadržen David Rath policisty, kteří prohledali jeho kancelář v budově hejtmanství v Praze. Policie ho zatkla bezprostředně po spáchání trestného činu, kdy lze navzdory imunitě zadržet člena Parlamentu na základě článku 27, odst. 5 Ústavy. Poslanec měl u sebe částku 7 miliónů korun. Při domovních prohlídkách našla policie dalších 30 milionů korun v domě ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a v Rathově domě v Hostivici pak 10 milionů korun. Spolu s dalšími zadrženými byl podezřelý ze spáchání trestných činů poškození finančních zájmů Evropské unie (uvádění nepravdivých nebo hrubě zkreslujících údajů vztahujících se k výdajům z rozpočtu EU).

Důsledek: David Rath byl odsouzen a zbaven poslaneckého mandátu a jeden z jeho spolupracovníků Petr „zuřivý ochmelka“ Kott, který se jako poslanec za ODS tak "vožral", že nedošel na parlamentní hlasování, dostal cca 7 let.

Současnost

Událost: Jeden z členů vlády má obří průser kvůli dotacím na výstavbu areálu Čapí Hnízdo, kde je podezření na účelové čerpání dotací určené pouze pro malé nebo středně velké firmy, když podle kritiků koncern Agrofert formálně převedl v roce 2008 společnost Čapí hnízdo na jiného majitele krytého listinnými akciemi na majitele, protože Agrofert by dotaci ve výši 50 mil. korun nezískal. Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) prověřoval či stále prověřuje podezření, že firma Agrofert pomocí skrytého lobbingu prosadila úpravu pravidel čerpání dotací ve svůj prospěch. Onen člen vlády navíc vlastní média, jejichž novinářům diktuje, jak mají likvidovat politické oponenty.

Realita: Sobotka kličkuje jak zajíc, po němž střílí. Prvně podá demisi vlády, jak nařizují ústavní zvyklosti. Nižší šlechta na hradě je ale prezident vskutku nečitelný jako žena, jež má své dny. Sobotka vycítí problém a demisi nepodá a jede se na Pražský hrad jenom poradit, co dál. Prezident si hraje na mistra Jedi s tím, aby Sobotka podal sám demisi a vláda pojede dál, jenže v roce 2013 Nečase okamžitě odstřelil. Přitom vystupuje v obou kauzách úplně stejný průser. Nagyová dávala rozkazy rozvědce, jak likvidovat svou sokyni v lásce a vicepremiér zase novinářům, těm hlídacím psům demokracie, kteří ale chcípají na nedostatek vody, jakým způsobem by měli likvidovat jeho politické oponenty. Nakonec tedy současný premiér jde proti své myšlence demise celé vlády a pošle na hrad odvolání ministra financí. Co se stane? Prezident to bude oddalovat, ačkoliv to Ústava nedovoluje, a odvolávaný bude kolem sebe kopat jak neurotický dítě s ADHD. Zajímavé je, že v současné krizi se snoubí kauzy minulé, jež vedly k pádům vlády a dokonce uvěznění. Smutné je zase, že naše společnost nevidí nekonzistentnost prezidentova chování při řešení identických vládních krizí, což je výstražný vykřičník pro bedlivého pozorovatele.

Jaký by měl být logický důsledek oněch událostí? 1.) Celá vláda podá demisi, aby eliminovala chování onoho politika. Prezident ustanoví úřednickou vládu, která dovede zemi opět k předčasným volbám. 2.) Onen ministr a vicepremiér bude odvolán, což prezident neodkladně přijme, kvůli poslanecké imunitě se mu nic nestane, ačkoliv stejně jako Rath má máslo z Evropské unie na hlavě. V politice však bude dál, protože v demokratické společnosti zkrátka rozhodují občané a ti mu jsou nakloněni. Pokud v příštích volbách vyhraje, tak ono rozhodnutí budu ctít. Koneckonců stejně dopadl i Václav Klaus - se svými obřími kauzami z roku 1997 to dotáhl až na prezidenta, ale nikdo soudný nemůže dělat z ministra financí v současnosti oběť.

Co z toho plyne: Česká demokracie v podání Zemana a Babiše je jenom cestou k posílení moci obou pánů a posílení moci obou pánů nás oddaluje od demokracie. Doufám, že to lidi chápete.

Abych přišel blíž lidem, poradím jim, ať si přečtou aspoň základní informace o minulých kauzách na wikipedii nebo staré novinové články.

https://cs.wikipedia.org/wiki/David_Rath#Nepravomocn.C3.A9_odsouzen.C3.AD_na_8.2C5_roku_odn.C4.9Bt.C3.AD_svobody

http://ekonomika.idnes.cz/evropsky-urad-proti-podvodum-vysetruje-agrofert-kvuli-dotacim-pw4-/ekonomika.aspx?c=A160105_105446_ekonomika_fer

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kauza_Nagyov%C3%A1

https://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Kott

http://neovlivni.cz/babisovy-odposlechy-jsou-z-jeho-sokolovny/

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zeman-uz-nema-manevrovaci-prostor-babise-musi-co-nejdrive-od/r~c77551f4317611e7b7fa0025900fea04/

Autor: Jan Zerbst | sobota 6.5.2017 13:13 | karma článku: 16.43 | přečteno: 250x

Další články blogera

Jan Zerbst

Cesta k lidskému zatracení - 2. jednání / 1. - 3. obraz

Kurt Gemeier započíná vykládat vyšetřovateli další část svého příběhu, možná se chce ospravedlnit, protože unesená holčička je židovského původu a major Kämpf má eminentní zájem na její záchraně. Délka textu je cca 8 minut.

10.10.2017 v 7:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 32 |

Jan Zerbst

Cesta k lidskému zatracení - 1. jednání / 16. - 17. obraz

Vojáci po celodenních popravách zahání únavu opět alkoholem v hospodě. Farář Benedykt vtrhne rozhněván do kanceláře velitele Kämpfa. Délka tohoto textu je cca 6 minut.

2.10.2017 v 10:02 | Karma článku: 3.88 | Přečteno: 106 |

Jan Zerbst

Cesta k lidskému zatracení - 1. jednání / 13. - 15. obraz

Prohlubují se rozpory mezi Kämpfem a Dahlmeierem. Příjezd opilé jednotky Trawniků problém s popravami nevyřeší, naopak se prohloubí šikana Židů a policisté musí opět nastoupit do čety lidského zatracení. Délka textu je cca 8 min.

28.9.2017 v 9:10 | Karma článku: 4.71 | Přečteno: 76 |

Jan Zerbst

Cesta k lidskému zatracení - 1. jednání / 11. - 12. obraz

Velitel Kämpf musí přistoupit na nový plán poprav, zatímco Kurt Gemeier se musí vyrovnat s tím, že poprvé vraždil. Délka tohoto textu je cca 8 minut.

19.9.2017 v 7:05 | Karma článku: 4.90 | Přečteno: 89 |

Další články z rubriky Politika

Ivo Hnilica

Malé politické strany - "octomilky"!

Připíši i něco navíc. V žádném případě, se nenavážím do voličů, kteří odevzdali svůj hlas stranám, které se ucházely o vstup do Poslanecké sněmovny. Jenom to trochu okomentuji. Ale předtím zabrousím do “starých” časů.

19.11.2017 v 17:38 | Karma článku: 11.44 | Přečteno: 167 | Diskuse

Jitka Mikysková

Obnoví Rusko své bývalé vojenské zahraniční základny ze sovětské éry?

Rada federace počátkem listopadu na svém jednání oživila staronový plán na obnovu bývalých ruských základen na Kubě a ve Vietnamu. Ambiciózním plánem na obnovu některých základen v zahraničí se Rusko více zaobírá

19.11.2017 v 16:59 | Karma článku: 10.11 | Přečteno: 314 | Diskuse

Lukáš Jadrný

Zemana by měl nahradit silný politik, ne akademické želé

Člověk, který má zkušenosti. Člověk, který má jasné názory a reflektuje současné domácí i mezinárodní problémy. Člověk s energií a charismatem. Existuje takový kandidát na prezidenta České republiky?

19.11.2017 v 15:49 | Karma článku: 19.42 | Přečteno: 787 | Diskuse

Ales Urban

Lepší ČSSD je možná, ale je potřeba změn

Všechno na světě je možné, pokud je k tomu vůle. Bohužel po volbách, které nedopadly příliš dobře, to zatím na nějakou snahu nevypadá.

19.11.2017 v 14:40 | Karma článku: 7.00 | Přečteno: 217 | Diskuse

Jiří Čumpelík

„Modlitba pro Martu,“ pro naše demokraty.

„Ať mír dál zůstává s touto krajinou,“ tyto slova patří především našim představitelům v NATO. Vzájemná pomoc dle článku 5 by měla být vázaná na předchozí schválení samostatných vojenských akcí členských států NATO.

19.11.2017 v 14:33 | Karma článku: 25.75 | Přečteno: 776 | Diskuse
Počet článků 44 Celková karma 4.37 Průměrná čtenost 210

Jsem člověk, který relaxuje psaním; víc o mně není potřeba vědět.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.